کر مقوایی یا لوله کر چیست

لوله کر یا کر مقوایی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لوله کر یا کر مقوایی در دسته‌بندی انواع لوله کاغذی قرار می‌گیرد. این نوع از لوله‌ها استوانه‌های مقوایی هستند که کاربرد خاصی دارند. لوله‌های مقوایی بسته به کاربرد و ضخامت و طول، دسته‌بندی می‌شوند و یکی از دسته‌های پرکاربرد آن‌ها، کر مقوایی است. در ادامه این مطلب با مشخصات لوله کر و همچنین روش تولید آن آشنا می‌شوید. به‌علاوه کاربردهای کر مقوایی را هم می‌خوانید.

تفاوت لوله کر با لوله مقوایی ساده

روش تولید انواع لوله کاغذی تفاوت زیادی با هم ندارد. اغلب آن‌ها از پیچیده شدن لایه‌های متعدد کاغذ روی هم ساخته می‌شوند. برای حفظ استحکام لایه‌ها هم از چسب مخصوص (اغلب سیلیکاتی) استفاده می‌شود. تفاوت انواع لوله‌ها در طول و ضخامت و کاربرد آن‌ها دیده می‌شود. به‌جز کاربردهای هنری که از لوله‌های مقوایی می‌شود، کاربردهای صنعتی آن‌ها منجر به دسته‌بندی خواهد شد.

لوله کر دسته‌ای از انواع لوله کاغذی است که وزنی بیشتر از لوله مقوایی ساده دارد. کر مقوایی بیشتر برای بسته‌بندی کاغذ و مقوا استفاده می‌شود. کارخانه‌های کاغذسازی از کر مقوایی برای پیچیدن محصولات خود استفاده می‌کنند. بسته‌بندی‌های کارخانه تولید کاغذ اغلب حجم و وزن زیادی دارند. درنتیجه باید از لوله‌های مقوایی با استقامت بالا استفاده شود. استقامت لوله‌ها هم که با افزایش ضخامت ممکن می‌شود.

به‌خاطر همان کاربردی که برای لوله‌های کر در بالا ذکر کردیم، ضخامت آن‌ها با لوله‌های ساده تفاوت دارد. کر مقوایی اغلب با ضخامت نزدیک به یک سانتی‌متر ساخته می‌شود. درنتیجه کرهای مقوایی وزنی بیشتر از لوله‌های ساده‌ای دارند که برای بسته‌بندی تولیدات دیگر مانند سفره یک‌بار مصرف و دستمال کاغذی استفاده می‌شوند. برای درک ضخامت در انواع لوله، تصویر زیر را ببینید.

ابعاد لوله مقوایی شامل طول و قطر و ضخامت
این اندازه‌گیری در انواع لوله کاغذی و غیر کاغذی کاربرد دارد

تولید کرهای مقوایی نسبت به انواع دیگر لوله دشواری‌های بیشتری دارد. این لوله‌ها ضخامت بیشتری دارند و باید چسب مستحکم در مقدار زیاد در آن‌ها استفاده شود. کارخانه‌های کاغذسازی که سفارش لوله کر می‌دهند، نیاز به لوله‌هایی با وزن بیشتر و استحکام بسیار بالاتر دارند.

کاربرد کر مقوایی

همان‌طور که گفته شد، لوله‌های مقوایی با ضخامت بالا که به‌نام کر هم شناخته می‌شوند، بیشتر توسط شرکت‌ها و کارخانه‌های کاغذسازی سفارش داده می‌شوند. این لوله‌های ضخیم توانایی تحمل وزن بسیار زیادی دارند. درنتیجه صنایع دیگر هم می‌توانند به‌جای سفارش لوله‌های ساده، لوله‌های ضخیم کر را برای حمل وزن زیاد سفارش دهند.

ضایعات کر مقوایی به‌خاطر ضخامت زیاد، در طول‌های متنوع می‌تواند برای کاربردهای هنری هم استفاده شود. اگر جست‌وجویی در شبکه‌های اجتماعی مانند Pinterest داشته باشید، در عبارت و دسته Thick Paper Tube انواع هنرهای دستی با کر مقوایی را مشاهده می‌کنید.

کاربرد کر مقوایی

بازیافت کر مقوایی

نکته جالبی که درباره لوله‌های مقوایی وجود دارد، بازیافت و استفاده مجدد از آن‌ها است. کرهای مقوایی هم مانند دیگر انواع لوله، همیشه در چرخه بازیافت و استفاده مجدد هستند. برای درک بهتر، مسیر زیر را تصور کنید:

  • کاغذ در کارخانه کاغذسازی ساخته می‌شود
  • برای بسته‌بندی آن، از لوله کر مقوایی استفاده می‌شود
  • همان بسته بندی برای ساخت انواع لوله به کارخانه لوله‌سازی مقوایی می‌رود
  • انواع لوله‌های مقوایی تولیدشده در کارخانه تولید لوله مقوایی، به دست مصرف‌کننده می‌رسد
  • پس از پایان استفاده از لوله‌ها، ضایعات آن‌ها مجددا به خمیر کاعذ و کاغذ تبدیل می‌شود

چرخه بالا نشان می‌دهد که تولید کاغذ و مقوا فرایندی با بازدهی بالا است و دورریز بسیار کمتری نسبت به صنایع دیگر دارد. به‌هرحال انواع مواد و محصولاتی که از کاغذ ساخته می‌شوند، فرایند بازیافت راحت‌تری دارند.

همان‌طور که در مطلب بالا گفتیم، لوله کر مقوایی یکی از پرکاربردترین انواع استوانه مقوایی برای بسته‌بندی محسوب می‌شود که خصوصا برای حمل مواد و محصولات سنگین کاربرد زیادی دارد. اگر شما هم نظری درباره کاربردهای این نوع از لوله دارید، با ما در میان بگذارید. برای سفارش تولید این نوع از لوله کاغذی نیز با شماره بالا تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا