لوله مقوایی از چه موادی درست می شود؟

لوله مقوایی از چه موادی درست می شود؟

شاید اسم لوله مقوایی برای ما ناآشنا باشد اما احتمالا همه ما به طریقی از آن استفاده کرده‌ایم. رول دستمال کاغذی، سلفون و … از پرکاربردترین انواع لوله‌های مقوایی است که در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم. به طور کلی این لوله‌ها در صنعت بسته‌بندی و برای جلوگیری از آسیب دیدن یا چروک شدن محصولات استفاده می‌شوند. ساخت لوله مقوایی مواد و دستگاه‌های مخصوصی می‌خواهد اما فرایند پیچیده‌ای ندارد.

در این مقاله قرار است درباره فرایند ساخت لوله مقوایی توضیح دهیم اما ابتدا باید با چیستی آن بیشتر آشنا شویم.

لوله مقوایی چیست؟

لوله مقوایی از چسباندن لایه‌های خمیر کاغذ کنار هم ساخته می‌شود و به عنوان بسته‌بندی راهی کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلفی از جمله کارخانه کاغذ سازی می‌شود. تعداد لایه‌های خمیر کاغذی، ضخامت،‌ مقاومت و کاربرد لوله مقوایی را مشخص می‌کند؛ برای مثال لوله‌هایی که ضخامت زیادی داشته باشند برای بسته‌بندی محصولات سنگین وزنی مانند تجهیزات کشاورزی به کار می‌روند.

بر حسب تعداد لایه‌ها و ضخامت،‌ لوله مقوایی به دو نوع بوبین مقوایی «تعداد لایه‌های کم» و کر مقوایی «تعداد لایه‌های زیاد» تقسیم می‌شود که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. تا اینجا با لوله مقوایی و موارد استفاده آن تا حدودی آشنا شدیم،‌ در ادامه به مواد مورد نیاز و فرایند تولید آن می‌پردازیم.

فرایند ساخت لوله مقوایی به چه صورت است؟

مواد مورد نیاز برای ساخت لوله مقوایی چیست؟

مواد مورد نیاز برای تولید لوله مقوایی شامل مقوای سنگین،‌ چسب سیلیکات و کاغذ برای روکش است. با استفاده از مقواهای سنگین ضخامت لوله مقوایی و استقامت آن بالا می‌رود و با چسب سیلیکاتی به طور کامل به همدیگر می‌چسبند. دلیل استفاده از کاغذ به عنوان روکش،‌ تمیزی و استقامت ساخت و زیباتر شدن محصول نهایی است.

فرایند ساخت لوله مقوایی به چه صورت است؟

 همان‌طور که اشاره کردیم ساخت لوله مقوایی فرایند پیچیده‌ای ندارد و این موضوع یکی از مزیت‌های مهم آن است. مراحل ساخت لوله مقوایی را به طور کامل و به مرحله به مرحله، توضیح دادیم.

۱- در اولین مرحله رول‌های مقوایی بزرگ را به رول‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم تا آماده قرار دادن در دستگاه شوند.

۲- رول‌های کوچک روی دستگاه قرار می‌گیرند تا رول‌ها باز و تبدیل به نوارهای مقوایی با عرض ۶ یا ۷ سانتی‌متر شوند.

۳- در این مرحله نوارهای مقوا را داخل وان چسب می‌گذاریم.

۴- نوارهای چسب‌خورده را با استفاده از تسمه انتقال نیرو، روی هم فشرده می‌سازیم.

۵- در آخرین مرحله و پس از فشرده‌سازی، بر اساس نوع سفارش و کاربرد لوله مقوایی، آن را در اندازه‌های مختلف می‌بریم.

فرایند ساخت لوله مقوایی به چه صورت است؟

لوله‌های مقوایی،‌ گزینه‌ای مناسب برای بسته‌بندی

با توجه به مواد و فرایند ساخت لوله مقوایی، ارزان‌تر بودن و راحتی چاپ لوگو و نوشته روی مقوا،‌ لوله‌های مقوایی یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین گزینه‌های بسته‌بندی محصولات است. شما می‌توانید سوال‌های خود را درباره لوله مقوایی و انواع آن از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا