تفاوت لوله مقوایی مارپیچی و لوله مقوایی موازی

تفاوت لوله مقوایی مارپیچی و لوله مقوایی موازی چیست؟

لوله مقوایی که در زندگی روزمره و بسته‌بندی محصولات مختلف کاربرد فراوانی دارد، از لایه‌های خمیر کاغذ ساخته می‌شود. ضخامت و کاربرد این لوله‌ها به تعداد لایه‌های استفاده شده در آن، بستگی دارد. هرچه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد، لوله مقوایی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر است و بر همین اساس آن‌ها به دو نوع لوله مقوایی مارپیچی و لوله مقوایی موازی تقسیم می‌شوند. در این مقاله قرار است به طور کامل درباره این دو نوع لوله مقوایی و تفاوت‌های آن‌ها توضیح دهیم.

در مقاله لوله مقوایی به طور کامل‌تر درباره این موضوع توضیح داده‌ایم.

انواع لوله مقوایی

همان‌طور که اشاره کردیم لوله مقوایی بر اساس تعداد لایه‌های به کار رفته و فرایند ساخت آن به دو نوع لوله مقوایی موازی و لوله مقوایی مارپیچی تقسیم می‌شود. هر کدام از این دو نوع، ویژگی‌های مخصوص خود را دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

انواع لوله مقوایی

لوله مقوایی موازی

لوله مقوایی موازی از یک لایه خمیر کاغذ تشکیل شده است که به شکل دورانی و موازی نسبت به محور مرکزی لوله به دور هم پیچیده می‌شوند. این نوع لوله از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و برای مصارف معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله مقوایی مارپیچی

لوله مقوایی مارپیچی حاصل پیچیده شدن چند لایه خمیر کاغذ به شکل پیوسته و مارپیچی است. این لایه‌ها که با زاویه‌ای مشخص به دور محور مرکزی لوله پیچیده می‌شوند؛ باعث افزایش مقاومت لوله مقوایی دارد.

تفاوت لوله مقوایی مارپیچی و لوله مقوایی موازی چیست؟

مواد ساخت این لوله‌ها یکسان است اما میزان مواد مورد استفاده و دستگاه‌ ساخت آن‌ها متفاوت است که باعث تفاوت‌ از نظر ظاهر، مقاومت و کاربرد می‌شود.

تفاوت لوله مقوایی مارپیچی و لوله مقوایی موازی چیست؟

  • تفاوت ظاهری

تفاوت ظاهری لوله‌های موازی و مارپیچی کاملاً مشخص و قابل مشاهده است. در طول لوله‌ مقوایی مارپیچی خط‌های مارپیچی وجود دارد؛ در صورتی که لوله مقوایی موازی تنها دارای یک خط موازی است.

  • تفاوت از نظر مقاومت

گفتیم که تعداد لایه‌های این دو نوع با هم متفاوت است و به همین دلیل میزان مقاومت آن‌ها یکسان نیست. بر خلاف لوله مقوایی موازی که از یک لایه مقوا که تنها یک طرف آن چسب دارد، ساخته شده است، لوله مقوایی مارپیچی از چند لایه خمیر تشکیل شده که هر دو طرف آن آغشته به چسب است. این تفاوت باعث مقاومت و استقامت بالاتر لوله مقوایی مارپیچی می‌شود و به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به نوع موازی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا