مزایای استفاده از دوک مقوایی

مزایای استفاده از دوک مقوایی

دوک های مقوایی محصولاتی استوانه‌ای شکل یا مخروطی هستند که از ترکیب مقوا، لایه‌های کاغذی و چسب مخصوص تولید می‌شوند. در واقع با پیچیده شدن لایه‌‌های کاغذ به دور هسته مرکزی، دوک مقوایی به وجود می‌آید. برای آشنایی بیشتر با فرایند تولید دوک مقوایی و نوع مواد استفاده شده می‌تواند به وب سایت شرکت تولید لوله مقوایی هجرت مراجعه کنید.

این محصولات بسته به کاربردی که دارند، در اندازه و ضخامت متفاوت تولید می‌شوند. هر چه تعداد لایه‌های نخ که دور هسته مرکزی پیچیده می‌شوند بیشتر باشد، ضخامت دوک مقوایی نیز بیشتر می‌شود. استفاده از دوک مقوایی در صنایع نساجی و برای بسته‌بندی نخ‌ها رایج است.

انواع دوک مقوایی

دوک های مقوایی در دو نوع مارپیچی و موازی تولید می‌شوند. در این بخش به توضیح انواع دوک مقوایی می‌پردازیم:

۱- دوک مقوایی مارپیچی

هنگامی که لایه‌های کاغذی به صورت مارپیچی دور هسته مرکزی پیچیده می‌شوند، دوک های مقوایی مارپیچی به وجود می‌آیند.

۲- دوک مقوایی موازی

اگر لایه‌های کاغذی به موازات محو دوک دور هسته مرکزی پیچیده شوند، دوک مقوایی موازی به وجود می‌آید.

دوک های مقوایی موازی به دلیل روش پیچیده شدن لایه‌های نخ، نسبت به دوک های مارپیچی از استحکام کمتری برخوردار هستند؛ به همین دلیل برای پیچیدن نخ‌های ضخیم بهتر است از دوک مقوایی مارپیچی استفاده شود.

انواع دوک مقوایی

مزایای استفاده از دوک مقوایی

دوک های مقوایی همانطور که از نامشان پیداست، از محصولات تجدیدپذیر ساخته می‌شوند. این موضوع خبر خوبی برای دوستداران محیط زیست است چرا که از تولید زباله جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، دوک های مقوایی دارای کاربردهای دیگری نیز هستند، از جمله

  • حمل و نقل آسان نخ‌ها
  • بسته‌بندی زیبا
  • امکان چاپ روی دوک مقوایی
  • گره نخوردن نخ‌ها هنگام حمل و نقل 
  • وزن کم دوک مقوایی
  • قیمت مناسب دوک مقوایی
  • تمیز ماندن نخ‌ها هنگام حمل و نقل

تفاوت دوک مقوایی با لوله مقوایی

اندازه دوک های مقوایی نسبت به لوله های مقوایی کوچک‌تر است. علاوه بر این، در موارد كاربرد نیز تفاوت دارند؛ استفاده از دوک مقوایی تنها در صنایع نساجی صورت می‌گیرد ولی از لوله های مقوایی بخاطر اندازه بزرگ‌تری که دارند، در صنایع گوناگون استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در گذشته که نخ‌ها داخل پلاستیک یا در کنار پارچه‌ها قرار می‌گرفتند و به دست مشتریان می‌رسیدند، ممکن بود در راه دچار آسیب شوند یا حتی غیرقابل استفاده شوند؛ اما همانطور که دیدیم، برای استفاده از دوک های مقوایی مزایای بسیاری وجود دارد. همین امر موجب شده تا در مقایسه با دوک های پلاستیکی کاربرد بیشتری داشته باشند. 

ما در شرکت هجرت اصفهان، با تولید انواع دوک مقوایی آماده خدمت‌رسانی به مشتریان خواهیم بود. چنانچه در این رابطه سوالی داشتید، همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا