تفاوت بوبین مقوایی و کر مقوایی در چیست؟

تفاوت بوبین مقوایی و کر مقوایی در چیست؟

لوله‌های مقوایی برای بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شوند و انواع مختلفی دارند؛ از بین آن‌ها بوبین مقوایی و کر مقوایی کاربرد بیشتری در صنعت دارند.

بوبین مقوایی و کر مقوایی، هر دو از روی هم قرار گرفتن لایه‌های کاغذی ساخته می‌شوند ولی تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. به همین خاطر کاربرد آن‌ها در صنعت نیز با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت بوبین مقوایی و کر مقوایی

برای درک بهتر تفاوت بوبین مقوایی و کر مقوایی، ابتدا به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

بوبین مقوایی از انواع لوله مقوایی است که با کنار هم قرار گرفتن لایه‌های کاغذی به دو نوع مارپیچی و موازی تقسیم می‌شود:

۱- بوبین مقوایی موازی: برای تشکیل بوبین مقوایی موازی، لایه‌های کاغذی به موازات یکدیگر روی هم قرار می‌گیرند.

۲- بوبین مقوایی مارپیچی: در این نوع بوبین،‌ لایه‌های کاغذی با زاویه‌ای خاص نسبت به محور مرکزی روی هم قرار می‌گیرند.

تفاوت بوبین مقوایی و کر مقوایی

به دلیل نحوه قرارگیری لایه‌های کاغذی، مقاومت بوبین مقوایی موازی از نوع مارپیچی آن کمتر است؛ به همین خاطر، بوبین مقوایی موازی در برابر خرد شدن و شکستگی مقاومت کمتری دارد.

به طور کلی،‌ بوبین‌ها برای بسته‌بندی محصولات با وزن کم کاربرد دارند؛ در صنایعی مانند ریسندگی و بافندگی، برای بسته‌بندی نخ و پارچه از بوبین مقوایی استفاده می‌شود.

بوبین مقوایی زیست تخریب‌پذیر است و نسبت به لوله‌های فلزی و پلاستیکی سبک‌تر است. علاوه بر این،‌ قیمت مناسبی دارد و فرایند تولید آن پیچیده نیست؛‌ به همین خاطر کاربرد زیادی در صنایع دارد.

نوع دیگری از لوله‌های مقوایی، کر مقوایی است که همانند بوبین مقوایی از کنار هم قرار گرفتن لایه‌های کاغذی ساخته می‌شود. در تولید کر مقوایی از تعداد لایه‌‌های کاغذی بیشتری استفاده می‌شود. به همین خاطر ضخامت آن نسبت به بوبین مقوایی بیشتر است؛ بنابراین مقاومت و استحکام آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل در صنایع کشاورزی و کاغذسازی برای بسته‌بندی محصولات از کر مقوایی استفاده می‌شود.

بوبین مقوایی و کر مقوایی بخاطر مواد اولیه‌ای که دارند، در برابر آب نفوذ پذیر هستند و نباید در معرض رطوبت زیاد قرار بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا