عوامل تعیین کننده کیفیت مقوا

عوامل تعیین کننده کیفیت مقوا

یکی از پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین انواع کاغذ، مقوا است. از مقوا برای چاپ و بسته بندی، ساخت جعبه، چاپ کارتن، نقاشی و…. استفاده می‌شود. اگر به موارد نام برده دقت کرده باشید به اهمیت این محصول پی می‌برید. با توجه به استفاده گسترده از این محصول، کیفیت مقوا اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این نوع خاص از کاغذ ویژگی‌های به خصوص خود را دارد که هرکدام در تعیین کیفیت آن تاثیرگذار هستند‌. در ادامه با بررسی کیفیت مقوا و عوامل تاثیرگذار بر آن همراه این مقاله باشید. 

مقوا و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

مقوا را یک شکل ضخیم‌تر از کاغذ می‌دانند که سختی قابل ملاحظه‌ای دارد. این محصول نمی‌تواند نور را عبور دهد. مقواها در انواع مختلفی دیده می‌شوند که وجه تمایز آن‌ها در مواد اولیه به کار رفته است‌. همچنین در زمینه‌هایی که نیاز به استفاده از بافت کاغذی با قابلیت حفظ شکل بالا دارید، به کاربردن مقوا توصیه می‌شود. مقواها را می‌توان با توجه به ضخامت، راحتی در برش، گرماژ، تعداد لایه و راحتی در فرم گیری با یکدیگر مقایسه کرد.

مقوا و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

چگونه می‌توان کیفیت مقوا را بررسی کرد؟

برای اینکه کیفیت مقوا را بررسی کنید، بهتر است ویژگی‌های آن را مد نظر قرار دهید. اگر ویژگی‌های یک مقوای خوب را بدانید با استفاده از آن‌ها تعیین کیفیت مقوا کار ساده‌ای خواهد بود . بنابراين در ادامه عوامل تعیین کننده کیفیت این کاغذ مورد بررسی قرار می‌گیرند: 

  • گرماژ

مهم‌ترین مشخصه برای هر مقوا، گرماژ است. گرماژ در واقع چگالی سطح کاغذ و محصولات آن است. واحد اندازه‌گیری گرماژ مقوا، “گرم بر متر مربع” است که وزن مقوا در هر مترمربع نشان می‌دهد. 

  • ضخامت

ضخامت مقوا با واحد میکرون و یا میلی‌متر بیان می‌شود‌. در واقع هر چه گرماژ مقوا بیشتر باشد مقوا ضخیم‌تر می‌شود. باید توجه کنید که در گرماژ یکسان امکان تفاوت بین ضخامت‌‌ها نیز وجود دارد. 

  • ابعاد

برای بیان ابعاد مقوا از استانداردهایی استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارند. معروفترین این استانداردها، سایزبندی A و B هستند. 

  • بافت مقوا

دیگر عامل تاثیر گذار بر کیفیت مقوا بافت آن است. این ویژگی بر اساس کاربرد مقوا مورد بررسی قرار می‌گیرد. مقواهای مخصوص آبرنگ دارای سه بافت راف، کلد پرس و هات پرس هستند. راف بافت چکشی و درشت، کلد پرس بافت چکشی و ریز و هات پرس بافت ریز و در بعضی موارد بدون بافت است. در مدهای چاپی هم به مقواهای دارای بافت، مقوا کتان گفته می‌شود‌. برای انتخاب بهترین نوع از این محصول از نظر بافت باید ابتدا هدف خود از خرید مقوا را در نظر بگیرید. سپس با توجه به نیاز خود بافت مد نظر را خريداری کنید.

  • اسید مقوا

اسید مقوا در رنگ آن تاثیر می‌گذارد. هرچه اسید یک مقوا کمتر باشد رنگ آن ثبات بیشتری دارد. برای مثال مقواهای خانواده موزه ماکت هلندی کاملا بدون اسید هستند و به همین دلیل از آن‌ها برای ساخت قاب اشیا داخل موزه‌ها استفاده می شود.

لوله مقوایی یکی از کاربردهای مقوا

لوله مقوایی یکی از کاربردهای مقوا

به لوله مقوایی دوک یا بوبین مقوایی نیز گفته می‌شود. این محصول با پیچش لایه‌های مختلف مقوا و چسب تحت فشار بر روی شافت استیل به وجود می‌آید. کاغذهای استفاده شده در تولید لوله های مقوایی از نوع بازیافتی با سطح کیفی مناسب هستند که نقش به سزایی در استحکام و مقاومت آن دارند.

بنابراين از مقوای خوب برای لوله های مقوایی استفاده می‌شود. زیرا این محصول که خود از کاربردهای مقوا به حساب می‌آید، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال در صنایع نساجی از بهترین نوع مقوا دوک ساخته و برای ریسندگی نخ و بافندگی پارچه از آن استفاده می‌کنند. در صنایع سلولزی برای کاغذ سازی و تیشو مانند دستمال کاغذی، رول توالت و حوله ای از مقوا استفاده می‌کنند. 

جمع بندی 

کیفیت مقوا با کمک ویژگی‌های منحصر به خود آن سنجیده می‌شود. از آن جایی که این محصول کاربردهای زیادی دارد کیفیت آن از نظرهای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد. انتخاب بهترین نوع مقوا به نیاز شما برای استفاده از این محصول بستگی دارد. برای مثال مقوای خوب در ساخت لوله های مقوایی مورد استفاده قرار گرفته که این محصول در صنایع مختلف مورد توجه است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا