شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی

بهترین شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی

حمل و شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی در حفظ بهره‌وری و کارایی بسیار موثر است؛ البته مفاهیم مربوط به شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی خیلی موردتوجه قرار نگرفته‌اند. اما با توجه به کاربردها، یکی از مواردی که پس از خرید لوله مقوایی باید به آن توجه کرد مسئله شرایط نگهداری مربوط به آن است. بسیاری از مشاغل از حجم بالایی لوله مقوایی استفاده می‌کنند که برای مدت طولانی در قفسه یا انبار باقی می‌مانند؛ بنابراین نکاتی وجود دارند که می‌توانند از محصول ارزشمند شما محافظت کنند و ضایعات به‌دست‌آمده را به حداقل برسانند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱٫ سطح رطوبت منطقه نگه‌دارنده لوله مقوایی را حفظ کنید

بسیاری از ما توجهی به شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی و علی‌الخصوص حفظ میزان رطوبت فضای نگه‌دارنده آن نمی‌کنیم. به‌طور مثال با توجه به کاربرد لوله مقوایی فکر می‌کنیم چون سطح آن خشک است، نیاز به توجه به میزان رطوبت منطقه نگهدارنده لوله مقوایی نیست. درواقع، همان‌طور که کاغذ در وزن‌های مختلف تولید می‌شود، بسته به کاربرد نهایی، سطوح رطوبت متفاوتی نیز باید برای کاغذ حفظ شود. کاغذی که بیش از حد موردنظر خیس یا خشک می‌شود، می‌تواند کیفیت خود را از دست بدهد.

حساس‌ترین قسمت لوله مقوایی نسبت به رطوبت، لبه‌ها و محل بریدگی هستند؛ به‌خصوص اگر بسته‌بندی به‌خصوص نداشته باشند، تغییرات رطوبت می‌تواند منجر به ایجاد لبه‌های مواج یا سفت شود و کیفیت کاربرد لوله مقوایی را دچار مشکل کند. علاوه بر این، کاغذی که خیلی خشک است می‌تواند باعث شود صفحات به هم بچسبند و کاربرد لوله مقوایی را تحت تاثیر قرار دهند.

بهترین شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی و متناسب‌ترین سطح رطوبت باید بین ۳۵ تا ۵۵ درصد حفظ شود تا از مشکلات ناشی از تغییر سطوح رطوبت جلوگیری کنید. برای کنترل محیط در مناطق کوچک‌تر می‌توانید از دستگاه‌های ایجادکننده رطوبت یا رطوبت‌گیر استفاده کنید؛ اما حفظ رطوبت فضاهای بزرگ‌تر، مانند انبارها، می‌توانند چالش‌برانگیزتر باشند. یکی از مدیران چاپ کاغذ می‌گوید: «در برخی از فضاهای بزرگ‌تر سیستم‌های ایجادکننده رطوبت در سقف نصب تا در فواصل زمانی معینی خاموش یا روشن شوند و رطوبت موردنیاز محیط را حفظ کنند.»

۲٫ تغییر میزان دما و گرمای منطقه نگه‌دارنده لوله مقوایی

همان‌طور که حفظ رطوبت برای افزایش کیفیت کاربرد لوله مقوایی در شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی مهم است، حفظ دما نیز اهمیت به سزایی دارد. لوله مقوایی باید در یک فضای کنترل‌شده، ترجیحا در دمای بین ۶۸ تا ۷۶ درجه فارنهایت، خواه در انبار، دفتر یا فضای دیگر نگهداری شود. همچنین باید دور از نور مستقیم خورشید باشد؛ چراکه نور خورشید می‌تواند بر رنگ لوله مقوایی و کیفیت آن تاثیر بگذارد.

همان‌طور که گفته شد دمای زیاد به کاغذ آسیب نمی‌رساند؛ اما می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. بهترین شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی این است که قبل از استفاده، آن را در دمای مناسب نگهداری کنید تا در حین استفاده دچار مشکل نشوید. برای مثال، اگر دمای بیرون ۱۵ درجه باشد و لوله‌های مقوایی در فضایی با دمای ۷۰ درجه نگهداری شوند؛ این شرایط باعث کاهش کیفیت لوله مقوایی خواهد شد. یک شیوه خوب این است که برای جلوگیری از ایجاد شوک در کاغذ مقوایی، حداقل ۲۴ ساعت قبل اجازه دهید این محصول با دمای محیط سازگار شده و بعد از آن در دمای ثابت نگهداری شود.

نگهداری لوله‌های مقوایی

۳٫ شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی با بسته‌بندی مناسب

لوله مقوایی در بسته‌بندی‌هایی محافظت می‌شود که طراحی شده‌اند تا سطح رطوبت خود را حفظ کنند و این به این معنی است که بهترین راه برای نگه داشتن لوله مقوایی این است که آن را در بسته‌بندی اصلی‌اش تا زمانی که نیاز باشد، نگهداری کنید. به‌خصوص در اواسط تابستان، گرما و رطوبت می‌توانند روی کیفیت این محصول تاثیر بگذارند؛ پس سعی کنید درجه حرارت و رطوبت را در مناطق نگهداری لوله مقوایی با یک مقدار مشخص حفظ کنید.

۴٫ به شیوه نگهداری کاغذ مقوایی خود توجه کنید.

علاوه بر اینکه لوله مقوایی را بهتر است در بسته‌بندی اصلی خود نگهداری کنید، بهترین شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی شامل جایی می‌شود که کاغذها را به جای تکیه دادن بر انتهایشان، صاف نگه‌داری کنید. این شیوه نه‌تنها می‌تواند از بسته‌بندی کاغذ مقوایی محافظت کند، بلکه می‌تواند در جلوگیری از رساندن سایر آسیب‌ها به کاغذ مقوایی نیز موثر باشد. همچنین اگر لوله مقوایی در قفسه‌ها نگهداری می‌شود، بهتر است جنس قفسه‌ها سیمی نباشد؛ زیرا قفسه‌بندی سیمی موجب ایجاد نقوش روی لوله مقوایی می‌شود. 

جمع‌بندی

برای بهترین شرایط نگهداری لوله‌های مقوایی توصیه می‌شود که این محصولات در بسته‌بندی‌های مناسب، نزدیک چسب‌ها یا حتی نزدیک کاغذهای چاپ‌شده با جوهر معمولی نگهداری نشوند؛ زیرا ممکن است کیفیت آن‌ها به خطر بیفتد. روغن‌ها و مایعات ذخیره‌شده در نزدیکی لوله مقوایی نیز می‌توانند اثرات منفی داشته باشد؛ بنابراین برای افزایش طول عمر لوله مقوایی بهتر است آن را در محیطی خنک، خشک و بدون نور خورشید نگهداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا