مراحل تولید مقوا چیست؟

مراحل تولید مقوا چیست؟

در طول روز شما از مقوا استفاده‌های زیادی دارید؛ به‌طور مثال اکثر اقلامی که در مراکز خرید مورد علاقه شما هستند در جعبه‌های ساخته‌شده از مقوا به شما تحویل داده می‌شوند. از آنجایی که انواع مقوا مورد مصرف ما قرار می‌گیرند، در این مقاله تلاش شده تا درباره مراحل تولید مقوا توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم. درواقع انواع مقواهای مختلف با کاربردهای متنوع به طور کلی، یک شیوه خاص را برای تولید طی می‌کنند که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

تاریخچه تولید مقوا

مقوا ماده‌ای سفت، محکم و سبک است که از چند لایه تشکیل شده است. در سال ۱۸۸۴، شیمیدان سوئدی، کارل اف. دال، فرآیندی را برای خمیر کردن تراشه‌های چوب و تبدیل آن به یک کاغذ مستحکم ابداع کرد که در برابر پاره شدن، مقاوم بود. او با این فرآیند موفق شد تا مقوایی تولید کند که در برابر پاره شدن و آسیب دیدن تا حد زیادی مقاوم بود که در ادامه، با استفاده از همین روش، کارخانه‌ها به تولید انواع مقوا روی آوردند.

تولید لوله مقوایی

توضیح خلاصه درباره تولید لوله مقوایی

در یکی از روش‌ها، از کارخانه تولید کاغذ، رول‌های کاغذ به کارخانه تولید مقوا منتقل می‌شوند. در کارخانه تولید مقوا، لایه‌های کاغذ چین‌خورده و به هم چسبانده می‌شوند تا مقوا شکل بگیرد، سپس برش داده و تا می‌شوند تا به شکل موردنظر درآیند. 

در این فرآیند، رول‌های کاغذ در یک دستگاه بزرگ گذاشته می‌شوند که طول یک مقوای اولیه معمولی به اندازه یک زمین فوتبال ۳۰۰ فوت (۹۱٫۴۴ متر) است. لایه‌های کاغذ پس از گرم شدن، چسبانده شدن و فشرده شدن بریده می‌شوند و سپس برای چاپ به دستگاه‌های دیگر می‌روند. در نهایت، دسته‌هایی از انواع مقوا بسته‌بندی و به بازار فرستاده می‌شوند.

طراحی در مرحله تولید مقوا

از زمان اولیه تولید مقوا، عملیات پردازش خمیر، ساخت لوله مقوایی و در نهایت ساخت مقوا، با بهره‌وری بالا توسعه یافته است. امروزه، در صنعت ساخت مقوا، طراحان با شیوه‌های خلاقانه و نوآورانه با نرم‌افزارهای پیچیده‌ای مانند برنامه‌های طراحی (CAD)  حالت‌های مختلف بسته‌بندی را طراحی می‌کنند. این کار به طراح بسته‌بندی اجازه می‌دهد تا قبل از شروع ساخت، طرح‌های بسته‌بندی مختلف را مشاهده کند و بهترین تصمیم را بگیرد تا امکان خرید مقوا با بالاترین کیفیت برای افراد مختلف ایجاد شود. 

فرآیند تولید مقوا و مراحل آن

  1. تولید مقوا با خمیر کردن تراشه‌های چوب آغاز می‌شود. ابتدا تنه درختان را از پوست جدا می‌کنند و به‌صورت تراشه‌های کوچک در می‌آورند. در مرحله بعد، این تراشه‌ها در یک مخزن بزرگ و با فشار بالا قرار می‌گیرند. جایی که خمیر در محلول ساخته‌شده از هیدروکسید سدیم (NaOH) و چندین ترکیب یونی دیگر مانند سولفات‌ها، سولفیدها و سولفیت‌ها پخته می‌شود. 
  2. هنگامی‌که فشار پس از چند ساعت آزاد می‌شود، تراشه‌های چوب به توده‌هایی از الیاف تبدیل می‌شوند.
  3. پس از مراحل تمیز کردن و پالایش مواد اضافی، خمیر چوب به دستگاه مقواسازی فرستاده می‌شود. این ماشین‌ها حاوی یک توری سیمی هستند که در ابتدا خمیر مقوای اولیه در آن شکل می‌گیرد و شستشو می‌شود.
  4. در مرحله بعد، خمیر به دستگاه‌هایی با غلتک‌های حجیم گرم شده با بخار وارد می‌شود که آب اضافی خمیر گرفته و در انتها خشک می‌شود.
  5. با استفاده از بالابرهای قدرتمند و اپراتورهای تجهیزات ماهر، رول‌های مقوا بررسی و سایر قسمت‌ها به آن چسبانده می‌شوند. 
  6. در این مرحله یک لایه دیگر به مقوا چسبانده می‌شوند و در ادامه مقوا از روی صفحات گرم شده با بخار عبور می‌کند که چسب را خشک می‌کنند.
  7. در اینجا برآمدگی‌های رول‌های مقوا از بین برده می‌شوند.
  8. لوله مقوایی در اندازه‌های مختلف برای تطبیق با تجهیزات تولید در کارخانه‌ با اندازه‌های مختلف برش داده می‌شود.
  9. در انتها یک دستگاه برش‌زن مقوا را با اندازه‌های مشخصی برش می‌دهد و آن‌ها را روی یک سکوی بزرگ و چرخان قرار می‌گیرند. کارگران ماهر تولید مقوا از یک چاپگر برای چاپ و بسته‌بندی نهایی مقواها استفاده می‌کنند و در نهایت آن‌ها به ماشین‌های دیگر منتقل می‌شوند تا برای مشتریان علاقه‌مند به خرید مقوا در دسترس قرار گیرند.

لوله مقوایی

آینده صنعت مقواسازی

خوشبختانه امروزه موم‌های زیست‌تخریب‌پذیر در برخی از کارخانه‌های تولید مقوا استفاده می‌شوند. در آینده نزدیک نیز مقواها در تمامی کارخانه‌ها با استفاده از مواد بازیافتی به جای چوب درختان ساخته می‌شوند. همچنین بازیافت و سایر فرآیندهای سازگار با محیط‌زیست در آینده صنعت ساخت مقوا مورد توجه  قرار خواهند گرفت. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا